მაია ხუციშვილი - „დემოკრატიული ჩართულობის მხარდაჭერის“ (FID) პროგრამის მონაწილე
„FID პროგრამის საგრანტო კონკურსის ფარგლებში მიღებული მხარდაჭერა დაგვეხმარა ჩვენი საქმიანობა ბორჯომის 4 სოფელში გაგვეფართოვებინა, სხვადასხვა ორგანიზაციებთან დავიწყეთ თანამშრომლობა. ახალმა გამოცდილებებმა და მიღებულმა პრაქტიკამ სტიმული მოგვცა, რომ საინიციატივო ჯგუფიდან არასამთავრობო ორგანიზაციის სტატუსი მიგვეღო. ამგვარად შევძელით ბორჯომელი ახალგაზრდებისთვის არაფორმალური განათლების სიყვარულის გაღვივება და აღმოვაჩინეთ ძალიან აქტიური ახალგაზრდები.” - მაია ხუციშვილი ,,დემოკრატიული ჩართულობის მხარდამჭერის“ (FID) პროგრამის მონაწილე.
ჩემი ქალაქი, ბორჯომი, ხშირად მხოლოდ ტურისტულ ზონად აღიქმება. ყველას მოსწონს ლამაზი გარემო, მაღალი და მწვანე მთები, სიმშვიდე და უბრალოდ ბუნების სიმშვენიერე. Მეც ერთ-ერთი ბორჯომზე შეყვარებული ადამიანი ვარ, თუმცა ეს ქალაქი ჩემთვის მხოლოდ ტურისტული არაა. ყოველთვის მსურდა ბორჯომში ახალგაზრდებისთვის ყოფილიყო ადგილი, სადაც განვითარდებოდნენ, ერთმანეთს იდეებსა და საკუთარ შეხედულებებს გაუზიარებდნენ, ან უბრალოდ, ახალ შესაძლებლობებს აღმოაჩენდნენ და სხვებსაც დაანახებდნენ. სწორედ, ამიტომ მეგობრებთან ერთად შევქმენი ,,ბორჯომის ახალგაზრდული ცენტრი”. თითოეული შეხვედრა, საჯარო ლექცია, პროექტი თუ აქტივობა, რომელიც ბორჯომელ ახალგაზრდებს, ჩემს თანაქალაქელებს სახეზე ღიმილს ჰგვრის ჩემთვის ყველაზე დიდი მიღწევაა. ორგანიზაცია ჯერ სულ 5 თვისაა, მაგრამ მჯერა მალე გახდება უფრო დიდი და წარმატებული.
Სწორედ, ამ დიდი მიზნებისკენ ნაბიჯის გადადგმაში დამეხმარა ,,დემოკრატიული ჩართულობის მხარდაჭერის“ (FID) პროგრამა და გაეროს ასოციაცია. ბორჯომის ახალგაზრდული ცენტრი თავიდან რამდენიმე ბორჯომელი აქტიური ახალგაზრდის ოცნება და ენთუზიაზმით დაწყებული საქმე იყო. FID პროგრამის საგრანტო კონკურსის ფარგლებში მიღებული მხარდაჭერა დაგვეხმარა ჩვენი საქმიანობა ბორჯომის 4 სოფელში გაგვეფართოვებინა, სხვადასხვა ორგანიზაციებთან დავიწყეთ თანამშრომლობა. ახალმა გამოცდილებებმა და მიღებულმა პრაქტიკამ სტიმული მოგვცა, რომ საინიციატივო ჯგუფიდან არასამთავრობო ორგანიზაციის სტატუსი მიგვეღო. ამგვარად შევძელით ბორჯომელი ახალგაზრდებისთვის არაფორმალური განათლების სიყვარულის გაღვივება და აღმოვაჩინეთ ძალიან აქტიური ახალგაზრდები. სწორედ, ისინი, ვისი დახმარებითაც მალე ყველა გაიცნობს ბორჯომს, როგორც აქტიური ახალგაზრდების სამშობლოს და არა მხოლოდ ულამაზეს ტურისტულ ქალაქს.

Maia Khutsishvili - Participant of the Fostering Inclusive Democracy(FID) program
“The support from the (FID) program’s grant contest enabled us to expand our activities in 4 villages in Borjomi, and we started cooperation with various organizations. New experiences and accepted practices gave us the incentive to get the status of a non-governmental organization from the initiative group. Therefore, we were able to instill a love of non-formal education among the youth of Borjomi, and by doing so we found very active young people.” - Maia Khutsishvili, “ Fostering Inclusive Democracy (FID)” Program Participant.
My city, Borjomi, is often perceived only as a tourist area. Everyone likes a beautiful environment, high and green mountains, peace, and simply the beauty of nature. I am also one of those people who are in love with Borjomi, although this city is not only a tourist area for me. I always wanted there to be a place for young people in Borjomi, where they could evolve as a person, share their ideas and views with each other, or simply discover new opportunities and show them to others. That's why I created the "Borjomi Youth Center" together with my friends. Each meeting, public lecture, project, or activity that puts a smile on the faces of young people from Borjomi, my fellow citizens, is the biggest achievement for me. The organization is only 5 months old, but I believe it will soon become bigger and more successful.
In fact, the "Fostering Inclusive Democracy" (FID) program’s and the UNA Georgia helped me to take a step towards these great goals. Borjomi Youth Center was initially a dream and enthusiasm of several active young people from Borjomi. The support from the (FID) programs grant contest enabled us to expand our activities in 4 villages in Borjomi, and we started cooperation with various organizations. New experiences and accepted practices gave us the incentive to get the status of a non-governmental organization from the initiative group. Therefore, we were able to instill a love of non-formal education among the youth of Borjomi, and by doing so we found very active young people. They are the ones with whose help everyone will soon get to know Borjomi as the homeland of active young people and not just a beautiful tourist town.
The Fostering Inclusive Democracy (FID) program is implemented by UNA Georgia in cooperation with the Swedish UN Association and with the financial support of ForumCiv / SIDA.