ვალი დემირჩალოვი - საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ელჩი
„გაუფრთხილდით თქვენს ჯანმრთელობას, რადგან სწორედ ის არის თქვენი რესურსების მაქსიმალურად გამოყენების გარანტია” - ვალი დემირჩალოვი, საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ელჩი ხულდარაში (ქვემო ქართლი)
Ვალი საქართველოს გაეროს ასოციაციის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ელჩია, ასევე ის წარმოადგენეს არასამთავრობო ორგანიზაციას "ახალი აზროვნების ინსტიტუტი", რომელიც მიზნად ისახავს თემის გაძლიერებასა და პრობლემების აღმოფხვრას.
Მან საქართველოს გაეროს ასოციაციასთან ერთად გამართა შეხვედრა მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხულდარაში, სადაც მოსახლეობამ საზოგადოებრივი ჯანდაცვის შესახებ მიიღო ინფორმაცია:
„ჩატარებული შეხვედრების შედეგად სოფლის მოსახლეობამ მიიღო ინფორმაცია საზოგადოებრივი ჯანდაცვის შესახებ, შეხვედრას ძირითადად შუა ხნისა და ხანდაზმული ადამიანები ესწრებოდნენ, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან სწორედ მათ უჭირთ ინფორმაციის მიღება ინტერნეტისა და სოციალური მედიის დახმარებით.” - ამბობს ვალი
Ვალი საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ელჩებისთვის ჩატარებული ტრენინგებიდან მიღებულ გამოცდილებასაც გვიზიარებს:
„პროექტი გამორჩეული იყო თავისი შინაარსით და არჩეული თემის მნიშვნელოვნებით. განსაკუთრებით მომეწონა ძველი პანდემიას მაგალითების ანალიზი, გადაჭრის გზები და მისი ბოლო პანდემიასთან შედარება. ასევე ვაქცინების მუშაობის პრინციპების მარტივად და გასაგებად ახსნა. ეს ცოდნა დამეხმარება შემდგომში ამ საკითხთან დაკავშირებით ჩემი დამოკიდებულების ძლიერი, არგუმენტებით გამყარებულ დასაბუთებაში.”
Ამ ყველაფერთან ერთად ვალი უკვე წლებია ახალგაზრდებისთვის მნიშვნელოვან საქმიანობებს ეწევა სხვადასხვა მიმართულებით და მათ გაძლიერებაზე ზრუნავს:
„უკვე ოთხი წელია აქტიურად ვარ ჩართული ახალგაზრდებისთვის განკუთვნილი პროექტების წერისა და განხორციელების პროცესში, ზოგ შემთხვევაში ორგანიზატორად, ზოგ შემთხვევაში კოორდინატორად და ზოგჯერ კიდე თარჯიმნად, რაც ძალიან მომწონს და მიხარია.” - ამბობს ვალი.
საინფორმაციო კამპანია ხორციელდება საქართველოს გაეროს ასოციაციის მიერ, ევროკავშირისა და ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის ფინანსური მხარდაჭერით.

Vali Demirchalovi - Public Health Ambassador
"Take care of your health, because it is the guarantee of maximum use of your resources" - Vali Demirchalov, Public Health Ambassador in Khuldara (Kvemo Kartli)
Vali is one of UNA Georgia’s public health ambassadors, and he also represents the non-governmental organization "New Thinking Institute", which aims to strengthen the local community and eliminate problems.
Together with UNA Georgia he organized a meeting in Khuldara village in the Marneuli municipality, where the population received information about public health:
"As a result of the meetings held, the villagers received information about public health. The meeting was mostly attended by middle-aged and elderly people, individuals who are a very important target group, since it is difficult for them to get information elsewhere, for example through internet and social media." - says Vali
He also shares his experiences from the training which was organized for public health ambassadors:
"The training was distinguished by its content and the importance of the chosen topic. I especially liked learning about examples from previous pandemics, the solutions, and the comparison with the recent pandemic. Also, the explanation of how vaccines work, in a simple and understandable way was very valuable. This knowledge will help me to provide a strong, well-argued rationale for my position on this issue in the future.”
Along with his other engagements, Vali has also been involved in activities for young people in various directions for years:
"For four years now, I have been actively involved in the process of initiating and implementing projects for young people, in some cases as an organizer, in some cases as a coordinator, and sometimes even as a translator, which I really enjoy." - says Vali.