ანა (ოლა) სოლოღაშვილი - ქალთა ისტორიის თვე
ქალთა თვის ამ რუბრიკით გაგაცნობთ ქალებს USAID პროგრამის „ერთიანობა მრავალფეროვნებაშია” ფარგლებში შექმნილი გამოფენიდან, რომელიც ეძღვნებოდა ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობების მნიშვნელოვან როლს საქართველოს ეკონომიკურ, სოცილაურ და პოლიტიკურ პროცესებში.
ანა (ოლა) სოლოღაშვილი (1882-1937)
პოლიტიკოსი და პედაგოგი. იგი დაიბადა გორის მაზრის სოფელ მეჯვრისხევში. უმაღლესი განათლება ხარკოვის უნივერსიტეტში მიიღო, სწავლობდა ისტორიულ-ფილოლოგიურ ფაკულტეტზე. 1903 წელს ანა გაწევრიანდა სოციალ-დემოკრატიულ პარტიაში. უნივერსიტეტის დასრულების შემდგომ ეწეოდა პედაგოგიკურ საქმიანობას. 1900-იანი წლებიდან საკუთარ დასთან ერთად პარტიულ სამუშაოებს ეწეოდა ბათუმში. 1917 წელს აირჩიეს საქართველოს ეროვნული საბჭოს წევრად, ამავე პერიოდში, მშობლიურ ქალაქ გორში ჩამოაყალიბა ქალთა ორგანიზაცია. 1918 წლის ნოემბრიდან იყო ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მდივანი. 1919 წლის თებერვალში ან სოციალ-დემოკრატიული პარტიის სიით აირჩიეს დამფუძნებელი კრების წევრად. 1921 წელს, საბჭოთა ოკუპაციის შემდეგ დარჩა საქართველოში და ჩაერთო წინააღმდეგობის მოძრაობაში. იყო „პოლიტიკური წითელი ჯვრის“ ერთ-ერთი ხელმძღვანელი. 1920-იანი წლების მეორე ნახევრიდან გააგრძელა პედაგოგად მუშაობა ქალაქ ცხინვალში. იგი 1937 წლის 28 ნოემბერს დახვრიტეს ე.წ. „ტროიკის“ გადაწყვეტილებით. ანა სოლოღაშვილს ბრალად ედებოდა „მენშევიკური“ კონტრრევოლუციური ცენტრის ლიდერთან,  სოციალ-დემოკრატიული პარტიის ერთ-ერთ დამფუძნებელთან, ისიდორე რამიშვილთან თანამშრომლობა. თბილისში არსებობს ანა სოლოღაშვილის სახელობის ქუჩა.

Ana (Ola) Sologhashvili was a politician and teacher. She was born in Mejvriskhevi village in Gori. She studied history and philology at the University of Kharkiv. In 1903 she joined the social-democratic party. After finishing her university studies, Ana worked as a teacher. In the 1900s, she pursued party work with her sister. In 1917 she was elected as a member of the National Councils of Georgia. She founded a women’s organization in Gori during the same period. In November 1918, she became one of the leaders of the central electoral commission. In 1919 she was elected as a member of the Constituent Assembly of Georgia from the social-democratic party list. In 1921, after the Soviet occupation, she remained in Georgia and joined the resistance movement. Ana was also one of the leaders of the political red cross. During the second half 1920s, she continued working as a teacher in Tskhinvali. On November 28th, 1937, she was sentenced to death and shot by the decision of “Troika”. There is a street in Tbilisi named after Ana Sologhashvili.
Photo: National Archive of Georgia
USAID Unity Through Diversity Program is implemented by UNA-Georgia with financial support of the United States Agency for International Development (USAID).